Ziraat Bankası Açık Bankacılık Nedir? 2024

Tüm banka hesaplarını tek bir yerden takip edebilmeyi sağlayan açık bankacılık sistemi zamandan tasarruf etmeyi sağlar. Bu uygulamada bankacılık verileri uygulama programlama ara yüzleri aracılığıyla ve müşterinin açık rızası ile üçüncü taraf kurumlar ve bankalar ile paylaşılır. Böylece yeni ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine destek olunur. Açık bankacılık ile müşteriler diğer bankalarda bulunan hesaplarını Ziraat Mobil üzerinden görüntüleyebilirler. Hesap yönetiminde kolaylık sunan bu uygulama sayesinde bütün ödemeler Ziraat mobil ve internet şubesinden yapılabilir.

Ziraat Bankası açık bankacılık ile Ziraat mobil ya da internet şubesinden diğer banka ve kurumlardaki hesaplar izlenebilir. Farklı banka ve kurumlardaki ödemeler ya da para transferleri gerçekleştirilebilir. Tüm bu işlemleri başka banka ya da kurumlarda hesabı bulunan bireysel ve kurumsal müşteriler yapabilecektir. Açık bankacılığın aktif olabilmesi için bu kullanıcıların rıza vermiş olmaları gerekir.

Ziraat Bankası Açık Bankacılık Nasıl Kullanılır?

Banka müşterilerinin açık bankacılık işlemlerini yapabilmeleri için hesaplar bu sisteme otomatik olarak açılmaz. Öncelikle ilgili hesap için rıza verilmelidir. Prosedür kısmı tamamlandıktan sonra hizmet kullanımı kapsamında müşterilerden herhangi bir ek ücret talep edilmez. Kullanılabilecek toplam hesap sayısı ile ilgili bir kısıt mevcut değildir.

Açık bankacılık için kullanıcı rızası vermek isteyenler Ziraat mobil ve internet şubeden açık bankacılık işlemlerim menüsünden hesap rızası alma kısmına girmelidir. Bu menüde diğer banka hesaplarına dair rıza onayı verilir. Daha sonra hesaplarım ve ardından açık bankacılık hesaplarım menülerinden rızası alınan tüm banka hesapları görüntülenebilir.

Eğer kullanıcılar isterlerse diğer banka hesapları için vermiş oldukları izinleri sonradan iptal edebilirler. Bunun için profil- ayarlar- tercihlerim- açık bankacılık kullanım tercihlerim sıralaması izlenir.

Ziraat Bankası Açık Bankacılık Hesapları İle İlgili Merak Edilenler

Açık bankacılık hesapları kapsamında hesap gösterim süresi maksimum 6 aydır. Bu sürenin dolması ile hesapların tekrar görüntülenebilmesi için kullanıcının tekrar rıza vermesi gerekir. Rıza verilebilecek hesaplar bütün döviz, vadesiz TL ve altın hesaplarıdır. İsteyen müşteriler bu hesapları için Ziraat internet şube ve mobil şubeden hizmet alabilirler. Hesaplar arası para transferi ya da ödeme yapabilmek için açık bankacılık işlemlerim menüsünü kullanmak gerekir.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Hibe Kredi Nedir ve Şartları Nelerdir?

Tamamen güvenilir olan açık bankacılık sistemi yani open banking taraflar arasında sorunsuz şekilde bilgi transferine izin verir. Kullanılan gelişmiş teknoloji sayesinde veriler güvenli bir şekilde iletilir, saklanır ve hızlıca işlenir. Bu sayede işlemler için bankalar arasında geçiş yapmaya gerek kalmaz.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın