Kredi Kartı Blokesi Nedir? Bloke Nasıl Kaldırılır?

Kredi Kartı Blokesi Nedir?

Her geçen gün kredi kartı kullanıcı sayısı artmaktadır. Alınan kredi kartı ile taksitli ödeme yaparak kişilerin peşin ödeme yükünü hafiflettiği ve maaşlı çalışan ise veya belli bir geçim bütçesi var ise kolaylık sağladığı için hemen hemen artık her insanda kredi kartı bulunuyor. Hatta bir tane değil birden çok kredi kartı bulunuyor. Bu kredi kartlarını bilinçsiz şekilde kullanan kişiler bloke olayıyla karşılaşabiliyor.

Bankalar kredi kartını belirli bir süreliğine verir. Kullanıcı kredi kartından yaptığı harcamanın ödemesini zamanında yapmadığında ve üstünden bir ay veya birkaç ay geçtiği zaman kart banka tarafından kapatılabilir yani bloke edilebilir. Bu süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Örneğin A Bank taksitlerinizi ödemediğiniz için 1 ay gecikmede kartınızı bloke edip faiz işlemeye başladığında, B Bank 2 veya 3 ay gecikme sonrası da bloke işlemini uygulayabilir. Kredi kartı taksitlerini ödemenin dışında başka sebeplerden dolayı da kart bloke edilebilir. Mesela uzun süre kart ile işlem yapılmaması buna örnek gösterilebilir.

Bloke Nasıl Kaldırılır?

Bloke olan kartın blokesini kaldırmak oldukça kolaydır. Borcunuz varsa borcunuzu tamamen kapatıp bankanıza başvurabilir ve kartınızı bir gün içinde açtırabilirsiniz.

Bloke olan kartın asgari ödeme tutarını yatırdıktan sonra genelde bir iş günü içerisinde kartın blokesi kalkmaktadır. Fakat 90 gün boyunca taksiti geçmiş bir borcunuz var ise 90 gün sonunda yasal takibe düşeceğinden kredi kartınızın blokesi kalkmayacaktır. Bu aynı zamanda kredi notunuzun da düşmesine sebep olacak ve daha sonraki kredi başvurularınızda negatif olarak size yansıyacaktır. Yani kredi alma olasılığınız düşecektir. Böyle bir durumda kredi başvurunuz reddedilebilir. Bununla ilgili Kredi başvurusu reddedilenler ne yapmalı? konumuza göz atabilirsiniz

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Vadeli ve Vadesiz Hesap Nedir? 2024

Kendi İsteğime Göre Kredi Kartımı Bloke Ettirebilir Miyim?

Cüzdanınızı kaybettiğinizde, çaldırdığınızda yani kredi kartınızı bulamadığınız durumlarda bile hemen bankanızı arayıp kartınızı bloke ettirebilirsiniz. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmemenizi ve bankanızı arayıp bloke ettirmenizi öneriyoruz. Çünkü kredi kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçerse başınız çok ağrıyabilir. Bloke ettirdiğiniz kartınız tamamen iptal edileceği için tekrardan başvuru yapmanız gerektiğini de belirtelim. Fakat sizi zarara sokacak ve kredinizi harcayacak kötü niyetli kişilere prim vermemek için bu zahmete katlanmak yararınıza olacaktır.

İçeriği oyla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorum yapın