Esnek Hesap Nasıl Kullanılır 2024

Bankacılık sektöründe kişilerin acil nakit ihtiyaçlarınıza çözüm sunabilmek adına geliştirilen esnek hesap, mevduat hesaplarında kişilerin parası olmasa bile alışveriş yapabilmesine ya da nakit para çekilmesine olanak tanıyan bir sistemdir. Bankacılık literatüründe ise KMH yani kredili mevduat hesabı olarak nitelendirilmektedir. Belirli bir faiz oranı ile kullanabileceğiniz bu hesap türünde, limitler de bankacılık işlemlerinde çok sık kullanılan kredi notunuz ile doğrudan orantılıdır. Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi, kredi notu, bankacılık işlemleriniz ve gelir durumunuz göz önünde bulundurularak, başvuru yaptığınız banka tarafından sizlere uygun bir limit belirlenmektedir. 

Esnek Hesap Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnek hesap yani kredili mevduat hesabı kullanmak isteyen kişilerin, doğrudan çalıştıkları bankaların internet ya da mobil bankacılık sistemine giriş yapmaları yeterli olacaktır. Dijital bankacılığın giderek geliştiği ülkemizde, kredili mevduat hesabı için başvuru yapmak oldukça kolaydır ve banka şubelerine doğrudan bir başvuru yapmak için gitmenize gerek kalmamaktadır. Ancak, başvuru işlemlerinde en başta da belirttiğimiz gibi, kredi notunuz, bankacılık siciliniz oldukça önemlidir. Bundan dolayı, yapılan her başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumu olduğunu da belirtmeliyiz. 

Bankalara yapılan başvurularda, uygulama üzerinde başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını görebileceğiniz gibi, şubelerden devam edebilirsiniz şeklinde de dönüş alabilirsiniz. Çok nadir de olsa alınabilen bu sonuçlarda, başvurunuzun tamamlanabilmesi için başvurduğunuz bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şubelere giderek başvurunuzu tamamlarken, gelir durumunuzu gösteren belgeyi de yanınızda götürmeniz faydalı olacaktır. Ancak, şubelerden devam edilecek başvurularda kesin olumlu sonuçlandı gibi bir algı olmamalıdır. Şubelerden başvuru tamamlanırken, banka tarafından olumsuz bir sonuç da verilebilir.

Esnek Hesap Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Esnek hesap, en başta da belirttiğimiz gibi, nakit ihtiyaçlarda kullanıldığı gibi, doğrudan alışverişlerde de kullanılabilmektedir. Kredi kartı ile karıştırılsa da kredili mevduat hesapları ile doğrudan taksitlendirme işlemi yapılamamaktadır. Ancak, nakit ihtiyaçlarınız sırasında taksitli bir şekilde nakit işlemi yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çalıştığınız bankanın düzenlemiş olduğu kampanyaları takip ederek de esnek hesap ile yapılan harcamalarınızı taksitlendirme nin mümkündür. Bundan dolayı, güncel kampanyaları ve kredi faiz oranlarını takip ederek işlemlerinizi sürdürmelisiniz.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Kart Aidatı Nasıl İptal Ettirilir?

Esnek Hesap Ödemesi Nasıl Yapılır?

Esnek hesap kullanan kişilerin ilk etapta en zorlandıkları konu, ödemenin nasıl yapılacağıdır. Öncelikle belirtmeliyiz ki bu bankacılık hizmeti, mevcut vadesiz hesabınızın eksi bakiye ile kullanılması konusunda sizlere kolaylık sunmaktadır. Bundan dolayı ödeme yaparken de yine vadesiz hesabınıza para yatırarak ödeme yapabilirsiniz. 

Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi eksi hesapta da bir hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Bu tarihte yapılan harcamanız göz önünde bulundurularak bir dönem borcu bir de ödenebilecek minimum tutar hesaplanacaktır. Bu tutarlar üzerinden ödeme yapabileceksiniz. Yapılacak olan ödemeyi de, doğrudan esnek hesabınızın tanımlı olduğu vadesiz hesabınıza para yatırma işlemi gerçekleştirerek tamamlayabilirsiniz.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın