Kredi kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi kartım Kayboldu

Artık hepimizin cüzdanlarında ikişer, üçer tane bulunan kredi kartlarının kaybolması veya çalınması yaşanabilecek olaylardan biridir. Kredi kartının kaybolduğu veya çalındığının farkına vardıktan sonra yapılacak harcamalardan sorumlu tutulmamak için vakit geçirmeden yapmanız gereken kredi kartının sahibi olduğu bankanın telefon bankacığını aramak olmalı.

Zaten bankalarda, kredi kartı kayıp veya çalıntı ihbarları için bekletmeden ve telefon bankacılığının ilk girişinde bu kayıp – çalıntı bölümü için sadece bu tür ihbarları değerlendiren departman bulunmaktadır. Kredi kayıp departmanı vakit kaybetmeden bir kaç güvenlik sorusundan sonra kredi kartının size ait olduğuna kanaat getirdikten sonra kredi kartınızı iptal edecektir. Böylece kartınız tüm alışverişlere ve nakit çekimlere kapatılacaktır.

”Bir yerlerden çıkar, nasılsa elime geçer” deyip kartınızı iptal işlemini geciktirmeyin. Yine telefon bankacılığında görüştüğünüz müşteri temsilcinizin ”iptal işlemi tamamlanmıştır” sözünü duymadan da telefonunuz kapatmayınız. Yine iptal işleminden sonra kartla yapılmış ve bilginiz dışında ki alışverişleri müşteri temsilcisine mutlaka sorunuz. Eğer ki bilginiz dışında yapılmış bir alışveriş yapılmışsa onu müşteri temsilcisiyle paylaşınız ve işlemin iptalini sağlayınız.

Öyle ki bazı alışverişler provizyon nedeniyle hemen ekranda görülmeyebilir. Bu işlemler sıraya girmiştir. Müşteri temsilcisine provizyondaki işlemlere de bakılmasını isteyiniz. Kredi kartınızla ilgili bilginiz dışında alışveriş yapılmışsa ve nu işlemin iptalini müşteri temsilcisi yapamıyorsa banka şubelerinden Kredi Kartı harcama itiraz dilekçesi yazabilirsiniz.  Kredi kartının iptal işleminden sonra yapılacak her türlü alışveriş ve nakit çekimi tamamen bankanın sorumluluğundadır.

Kredi kart kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri de kart şifresidir. Kredi kart şifreleri doğum tarihi, birbirini takip eden sıralı sayılar veya aynı sayılardan oluşan şifreler kesinlikle kullanılmamalıdır. Bazı kart kullanıcıları da şifreyi unutmamak için kartın arkasında ki imza şeridine yazmaktadır ki bu büyük bir hata olacaktır.  Çünkü kredi kartlarda şifre kullanıma zorunluluğu vardır.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Esnek Hesap Nasıl Kullanılır 2024

Kaybolan kartınızla bilginiz dışında alışveriş yapılmış ve bu alışveriş de şifre ile yapılmışsa şifre saklama sorumluğu kart sahibinde olduğu için banka kredi kart harcama itirazını ret edebilir.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın