Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Arttırılabilir? 2024

Nakit durumumuzun olmadığı anlarda da ihtiyaçlarımızı karşılaya bileceğimiz, yapılan yüksek harcamaları da taksitlendirerek daha kolay ödeme imkanı sağladığımız kredi kartları, bilindiği gibi belirli limitler ile kullanıma sunulmaktadır. Her bireyin kredi kartı limiti farklı belirlenmekte ve bu limitler de kalıcı değildir. Yani, banka tarafından talimat alınması durumunda kredi kartı limit artışı otomatik olarak yapılabileceği gibi, bankaya doğrudan başvuru yaparak da kredi kartı limitinizde arttırma ya da azaltma işlemi yapabilmektesiniz. 

Kredi kartı limit artışı yapmak isteyen kişiler, mevcutta kullandıkları kredi kartları için mobil bankacılık uygulaması, internet bankacılığı, banka ATM noktaları, telefon bankacılığı ya da banka şubeleri aracılığı ile başvurularını değerlendirilmesi üzere iletebillecektir. 

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti artık yetişmeyen ya da düşük limitteki kredi kartının limitini arttırmak isteyen kişilerin en merak ettiği konuların başında, limitlerinin neye göre belirlendiği gelmektedir. Öncelikle söylemeliyiz ki, bankalardan hangi kredili ürün kullanılacak olursa olsun, hem başvuru sonucunuz hem de limitiniz doğrudan kredi notunuz ve banka siciliniz ile ilintilidir. Yani, siz ödemelerinizi ne kadar zamanında yapıyorsanız kredi notunuz o kadar yüksek olacak, kredi siciliniz de sorunsuz olacaktır. 

Bu durumlarda da bankalara yapılan başvurularda hem olumlu dönüş almak hem de yüksek limitlere onay alma durumumuz o kadar fazla olacaktır. Başta kredi notu olmak üzere, kredi kartı limitinin arttırılması için yapılacak başvurulardaki önemli kriterler şu şekildedir. 

  1. Bankacılık kredi notunuz
  2. Kredi siciliniz
  3. Mevcut kredi kartlarınızın borç durumu
  4. Mevcut banka limitlerinin kullanım oranı

Kredi Kartı İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kartı limit artışı yapmak isteyen ya da ilk defa kredi kartı başvurusu yapacak olan kişilerde aranan temel özellik bilindiği gibi kredi notudur. Kredi notu ne kadar yüksek olursa, bankalardan alınacak hizmetler de limitler de bir o kadar genişlemektedir. Bu yüzden kişiler finansal hayatlarını kontrol altında tutmak istediğinde, kredi notu kavramına dikkat etmeli, ödemelerini düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapmalıdır. 

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Kredi Kartım Kırıldı Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı başvurusunda ya da limit artışlarında, bankacılık sistemi tarafından belirlenmiş bir alt sınırda kredi notu bulunmamaktadır. Ancak, yapılan araştırmalar ve tespitler sonrasında kredi notu 1200 – 1300 seviyesinden daha düşük olan kişilerin, hem başvuru hem de limit artış taleplerine ne yazık ki olumlu sonuç alamadıkları görülmektedir.

Kredi Kartı Limit Artışı İçin Gereken Evraklar

Ülkemizde dijital bankacılık hizmetleri son derece gelişmiştir. Bunu banka şubelerinin artık eskisi gibi kalabalık olmaması ile de anlayabilmekteyiz. Bu yüzden, yapılacak kredi kartı limit artışı başvuruları ya da diğer başvurularınızda, mobil bankacılık uygulaması sizlere yeterli olacaktır. Genel olarak limit artış işlemlerinde bir evrak talep edilmese de, özel durumlarda gelir durumunuzu gösteren bir belge yani maaş bordrosu talep edilmektedir.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın