İş Bankası Ek Hesap Nedir?

İş bankası müşteri temelli hizmet anlayışının bir sonucu olarak ek hesap uygulamasını yürürlüğe koymuştur. Müşterilerin paraya ihtiyaç duyduğu zamanda İş bankası bu uygulaması ile insanların yardımına yetişmektedir. Ek hesap; hesap bakiyesinin nakit çekmeye uygun olmadığı zamanlarda hesaptan para çekebilme imkânını sağlayan hesap türü olarak tanımlanmaktadır. Hesap sahibinin ihtiyaç duyduğu her zaman bu hesap devreye girmektedir.

Böylelikle banka, müşterilerinin nakit sıkıntısı çekmesini bir nebze de olsa engellemeyi amaçlamaktadır. Ek hesaptan çekilen para eksi bakiye olarak sistemde görülmektedir. Bu parayı iade etmek için tekrar şubeye gitmeye gerek yoktur.

Hesaba para yatırıldığında eksi bakiye tutarı ne kadarsa o kadar miktar yatırılan paranın içerisinden otomatik olarak düşmektedir. İş bankası ek hesapta faiz ödemesi bulunmaktadır. Ancak bu ödeme sadece kullanılan gün sayısı ile paralellik göstermekte ve o kadar faiz ödemesi yapılmaktadır.

Ek Hesap İşleyişi Nasıldır?

Ek hesapta bakiye kullanımı vadesiz mevduat hesabı üzerinden yapılmaktadır. İnsanlar nakde sıkıştığında ilk olarak kredi kartından nakit avans çekme yolunu tercih ederler. Fakat bu oldukça maliyetli bir yöntemdir. Çekilen paranın üzerine bir de yüklü bir faiz ödemesi yapılmaktadır. Bunun yerine ek hesap kullanmak insanlar açısından daha makul bir tercih olmaktadır.

Ek hesapta çekilen tutar kadar eksi bakiye artmaktadır. Vadesiz hesaba ilk para girişinde bu tutar kadar yatırılan para üzerinde bir azalma meydana gelmekte ve eksi bakiye kapanarak pozitif olmaktadır. Böylelikle nakit paraya sıkışıldığı her an hesaptan rahatlıkla para çekilebilmektedir.

Ek hesap sistemi halk arasında kredili mevduat olarak da bilinmektedir. Çekilen tutara eksi bakiyenin açık kaldığı gün sayısı kadar faiz işletilmektedir. Bu faizi ödemek için hesapta yeterli bakiyenin olması gerekmektedir. Sistem otomatik olarak ödemeyi gerçekleştirmektedir. Eksi durumda olan bakiyeyi artı bakiyeye çevirmek ek hesabı aktif olarak kullanabilme açısından önem taşımaktadır.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Ziraat Bankası Açık Bankacılık Nedir? 2024

İş Bankası Ek Hesap Başvurusu

Ek hesap başvurusu yapmak için en yakın İş Bankası şubesine gitmek yeterli olacaktır. Eğer daha kolay yoldan başvuru yapmak istenirse İş Bankası internet şubesini kullanarak da ek hesap başvurusunda bulunmak mümkündür. Gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgâh belgesi ek hesap açmak için gerekli olan belgeler arasındadır.

Bunun yanı sıra İş Bankası’nın ek hesaba uyguladığı faiz oranı oldukça düşük oranda belirlenmektedir. Örnek olarak 1.000 TL kullanmanız halinde bir ay için ödeyeceğiniz 23 -27 TL arası olmakla birlikte İş Bankası ek hesap faiz oranı 2,02 olarak belirlenmiştir. Böylelikle ek hesaptan nakit çekmek müşteriler .açısından avantajlı olmaktadır.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın