Evlilik Kredisi Nedir?

Evlenmek isteyen ama nakit para sıkıntısı çeken bireyler için devlet yardım elini uzatmaktadır. Yeni evlenen çiftler için evlilik kredisi adı verilen bir uygulama yapmaktadır. Sağlanan bu evlilik kredisinden faiz alınmamaktadır yani çiftler için gayet avantajlı olmaktadır. Ödeme açısından yeni evlenen çiftleri zor durumda bırakmamak üzere tasarlanmış özel kredi türüdür. Evlilik kredisine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek vermektedir.

Evlilik Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Devletin çiftlere sunduğu bu kredi fırsatından yararlanmanın belli şartları bulunmaktadır. Şart deyince hemen korkmamak gerekir çünkü çok ağır şartlar değildir. Öncelikle evlenecek olan kişilerin yaşlarının on sekiz ile yirmi dört yaş arasında olması gerekmektedir. Bu kredi durumu olmayan kişilere verildiğinden dolayı evlenecek kişilerin maddi durumlarının bozuk olması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra adli sicil kaydının temiz olmasına dikkat edilmektedir. Yani evlilik kredisine başvuran kişilerin ilgili kanunda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olması temel şartlardan biridir. Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra evlilik kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Evlilik Kredisinin İçeriği Nasıldır?

Evlilik kredisi alan kişilerden bir yıl boyunca ödeme yapmaları istenmemektedir. Yani bu süreç içinde bireyler maddi açıdan sıkıntıya sokulmamaktadır. Bu kredi türüne faiz uygulaması yapılmamaktadır. Dolayısıyla krediyi alan kişiler geri ödeme açısından avantajlı hale gelmektedirler. Kredi kamu bankası tarafından vatandaşlara verilmektedir. Bunun yanı sıra ilk yıl çocuk sahibi olan çiftler kredi borçlarını bir yıl erteleme şansına sahip olurlar.

Geri ödeme süresi ise dört yıl olarak sınırlandırılmıştır. Ayrıca devlet üniversite öğrenimi gören kişilere de ayrıcalık tanımıştır. Üniversite mezunu olup da evlilik kredisi almak isteyen kişiler için yaş sınırı esnetilerek yirmi altı yaşına kadar kredi alabilme imkânı tanınmıştır.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Dikkatini Çekmedi Mi ?  SWIFT Kodu Nedir?

Yorum yapın