Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bireysel ya da kurumsal niteliğindeki kitleler, finansal alanlarda oluşum gösteren gereklilikleri doğrultusunda, banka gibi kurumlara ihtiyaç duyarlar. Finansal alanlarda hizmet sunmakta olan bu kurumlar; mevcut müşteri portföylerinin sistemsel altyapıları aracılığı ile gerçekleştirmiş oldukları işlemlere karşılık olarak belirli oranlarda bir bedel talebinde bulunmaktadırlar.

Bankacılık işlemleri kullanıcılarından talep edilmekte olan bu bedel; hesap işletim ücreti olarak yansıtılır. Hesap işletim ücreti lokal sınırlılıklar içerisinde olduğu kadar global anlamda da pek çok banka ve finansal kurum tarafından, gerçekleştirilen işlemlere karşılık olarak talep edilmekte olunan bir bedeldir. Bankada bulunmakta olan mevcut hesabınızdan otomatik olarak kesintiye uğratılarak tahsis edilmekte olan hesap işletim ücretinin kesinti süresi bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Fakat genellikle üç ya da altı ayda bir olmak üzere tahsis işlemi gerçekleştirilir.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti; banka ve çeşitli finansal kuruluşların bünyesinde mevcut olan hesabınız doğrultusunda; kurumun sistemleri aracılığı ile gerçekleştirmiş olduğunuz işlemler sırasında meydana gelen masrafların karşılanabilmesi adına uygulamaya koyulmuş olan bir sistemdir. Sürdürülen işlemler sırasında kâğıt, mürekkep vb. giderler oluşum göstermektedir. Hesap işletim ücreti de 3 ya da 6 aylık periyotlar ile banka ya da finansal kurumun bu giderleri tahsis etmesini kapsayan bir sistemdir.

Hesap İşletim Ücreti Talep Etmeyen Bankalar Hangileridir?

Yaygın olarak uygulanmakta olunan sistem dâhilinde banka gibi finansal yapıdaki kuruluşlar, müşterilerinin talepleri doğrultusunda gerçekleştirmiş oldukları; kredi / kredi kartı kullanımı, para transferleri, mevcut hesap üzerinden gerçekleştirilen faaliyetler ve yatırım araçlarının kullanımı gibi işlemlere karşılık olarak belirli oranları aşmayan ücretlendirme talebinde bulunmaktadırlar.  Fakat müşteri kitlesinden bu ücreti talep etmeyi gerek görmeyerek; hesap işletim ücreti adı altında herhangi bir kesinti gerçekleştirmeyen banka kurumları da mevcut.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Kredi Kartı Blokesi Nedir? Nasıl Açılır?

Bu bankaların başında katım bankası olarak hizmet sağlamakta olan Kuveyt Türk yer alıyor. Müşterilerinden hesap işletim ücreti talebinde bulunmayan kurum; aynı zamanda internet bankacılığı işlemlerinden de herhangi bir bedel tahsis etmemektedir.

Hesap işletim ücretinin yanı sıra; EFT ya da havale gibi işlemler karşılığında da hiçbir ücret talebinde bulunmamakta olan bir diğer kurum da; FinansBank bünyesinde hizmet sunmakta olan Enpara.com sistemidir.

Bu iki bankanın dışında TEB bankasının geliştirmiş olduğu Marifetli Hesap ve ING Bank tarafından uygulanan Turuncu Hesap sistemleridir.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın