ATM Para Kabul Etmiyor, ATM’ye Para Sıkıştı 2024

ATM Para Kabul Etmiyor

Günümüzde birçok insan para işlemleri için sıkça ATM kullanıyor. Müşterilerin şubelerde yapabileceği çoğu işlemi yapabilen ATM’ler genellikle para çekme ve yatırma işleri için kullanıyor. Hassas bir teknolojik yapıya sahip ATM’ler bazı durumlarda sorun yaratabiliyor. Başlıca sorunu ise birçok insanın başına gelen para kabul etmeme problemidir. Bu durum aslında problemden öte bir güvenlik önlemidir. Para kabul etmemesinin ise 2 önemli sebebi bulunuyor.

Tahrip Olmuş Paralar

ATM’ler tahrip olmuş, buruşmuş, yırtılmış, eski paraları teknolojik özellikleri sebebiyle kabul etmemektedir. Paranız ATM tarafından kabul edilmiyorsa banka şubelerine gidip paranızı değiştirebilirsiniz. Fakat paranızı değiştirebilmeniz için paranızın seri numarasının belirgin olması gerektiğini de hatırlatalım.

Sahte Paralar

ATM’lerin bünyelerinde bulunan dedektörler aracılığıyla sahte paraları tespit edebiliyor. Paranızı yatırdığınız zaman ATM paranızı kabul etmiyorsa ve paranızın tahrip olmamış olduğunuzdan eminseniz paranız büyük ihtimal sahtedir.

İptal Tuşu

İşlem devam ettiği esnada ekranda bulunan iptal tuşuna basmanız ise ATM’nin paranızı yutmasına imkan verebiliyor. Bu sebeple işleminiz devam ederken iptal tuşuna basmak için 2 kere düşünmelisiniz.

ATM’ye Para Sıkıştı Ne Yapmalı?

ATM’ler para yatırma işlemi ile ilgili problemli olduğu durumlarda ekranında uyarı veriyor. Eğer uyarı vermediği halde paranızı kabul etmiyorsa paranızı değiştirip tekrar denemelisiniz. Genellikle güvenlik sebebiyle oluşan bu sorunlar dışında ATM paranızı yutarsa o zaman teknik bir sorundan bahsedebiliriz. ATM paranızı yuttuğu zaman kendi deposunda paranızı muhafaza etmektedir. Bu durumda yapmanız gerek ilk şey bankanın müşteri hizmetleri arayarak durumu iletmenizdir. Daha sonra müşteri temsilciniz güvenliğiniz için sizden bilgilerini aldıktan sonra arıza kaydınızı yapacaktır. Verdiğiniz bilgilerin eksiksiz olduğunuzdan emin olun. Belli bir süre sonra banka size geri dönecek ve sıkışan paranızı size geri iade edecektir.

İçeriği oyla
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Dikkatini Çekmedi Mi ?  En Uygun Konut Kredisi Teklifleri 2024

Yorum yapın