Vadeli ve Vadesiz Hesap Nedir? 2024

Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden biride banka hesapları hizmetidir, ki bu olmazsa olmazdır. Bu hesaplar farklı amaçlar için açılmakta olup açılan her hesap kullanım amacına göre adlandırılmaktadır. Örneğin yatırım yapmak için sunulan hesaplar yatırım hesapları olarak adlandırılırken fon almak için oluşturulan hesaplar ise fon hesabı olarak tanımlanmaktadır.

Vadeli Hesap Nedir?

Bankaların hizmete sunduğu yatırım hesapları arasında yer edinen vadeli hesap adından da anlaşılacağı üzere belirli bir vade için açılan hesaplardır. Genel anlamda elinde nakit para bulunan ve bu paraya belirli bir süre ihtiyacı olmayan kişiler için açılan, henüz hesap açılırken kişinin belirlenen vade nihayetinde ne kadar faiz kazancı sağlayacağını gösteren hiçbir riski olmadan getiri sağlayan bir hesaptır.

Bankaların uyguladıkları vadeli mevduat hesabı için olan faiz oranları farklı farklı olduğundan dolayı hesap açtırmak isteyen şahısların öncesinde mutlaka araştırma yapmaları ve en yüksek faiz oranı seçeneği tanıyan bankayı tercih etmeleri gerekir. Bunun için bankaların internet sitesi üzerinden bilgi almanız mümkündür. Vadeli hesap açtırmak için kimlik belgeniz ve hesaba yatıracağınız para ile birlikte banka şubesini bizzat kendiniz ziyaret etmeniz yeterlidir.

Vadesiz Hesap Nedir?

Bankacılık işlemlerinde kullanılmak üzere açılan her hesaba vadesiz hesap adı verilmektedir. Bankaların maksimum tercih ettikleri hesap türlerinden biri olan vadesiz hesapta duran paralar bankanın karşılık ödemeden kullandığı paralar olduğundan daha değerlidir. Vadesiz hesap açtırmak isteyen kişilerin kimlik belgeleri ile banka şubesini ziyaret etmeleri yeterlidir.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Dikkatini Çekmedi Mi ?  Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Yorum yapın