Kredi Kartı Blokesi Nedir? Nasıl Açılır?

Kredi Kartı Blokesi Nedir

Son birkaç yılda yoğun olarak hayatımıza giren kredi kartları, nakit para taşıma sıkıntısını ortadan kaldırarak, hayatımızı kolaylaştırmıştır. Kartla yapılan taksitli alışveriş olanakları ise her bireyin cebinde birkaç adet kredi kartı taşınmasına neden olur Fakat aslında hayatı kolaylaştıran kredi kartları, yanlış kullanım veya dikkatsizlik nedeni ile bazı sorunlar yaratabilir. Kart blokesi, bazen kart sahibinin kendi isteği ile bazen mecburi olarak yapılır.

Kredi kartları belirli bir süreliğine verilir. Uzun süre kullanılmayan veya borcu ödenmeyen kredi kartları, bir süre sonra bloke olur. Yani banka tarafından kullanıma kapatılır. Kartın içinde bulunan borç ise faizi ile artar. Kredi kartı blokesi, kartın banka tarafından her hangi bir sebeple kapatılmasıdır. Kapatılmaması için aylık ödemelerinin düzenli yapılması gerekir. Bazı bankalar ödemede bir aylık gecikme olduğunda, bazı bankalar ise birkaç aylık gecikmeli ödeme olduğunda, kredi kartını bloke etmektedir.

Uzun süre işlem yapılmadığı için veya aylık taksitleri ödenmediği için banka tarafından bloke edilen kredi kartlarını, tekrar açtırmak kolaydır. Karta ait biriken borç tamamen kapatıldıktan sonra, aynı gün genellikle yarım saat sonra kart kullanıma açılır. Kart blokesinin kaldırılması tamamlandıktan sonra, cep telefonuna mesaj gelecektir. Fakat borç nedeni ile bloke edilen kredi kartları kredi notunda düşmeye neden olur.

Yine kredi kartının geciken asgari ödeme tutarının yatırılması durumunda da bloke açılır, ancak en çok merak edilen kart blokesi ne zaman açılır? derseniz ertesi gün açılır yani 24 saat geçmeden genelde açılmaz ancak ödenmesi gereken tutar yatırıldı ise belirtilen süre içerisinde otomatik olarak açılır. Blokenin açılmayacak durumu ise 90 gün ödenmeyen kartlar yasal takibe düşenler maalesef artık açılmayacaktır.

Büyük şehirlerde kredi kartlarının cüzdan ile birlikte çalınması veya her hangi bir yerde unutulması mümkündür. Kaybolan kredi kartları ise şifre kırılması ihtimaline karşı büyük tehlike yaratır. Çalınan kredi kartlarından, yüklü miktarda kredi çekilmekte kredi kartının asıl kullanıcısına büyük zarar verilebilmektedir. Böyle durumlarda, kredi kartının sahibinin isteği doğrultusunda kart bloke edilir.

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Ek Hesap Nasıl Kapatılır, Avans Hesabını Kapatma 2024

Kredi kartlarının her hangi bir sebeple kaybolması durumunda, bankaya başvuru yapıp kartın kullanıma kapattırılması gerekir. Kişinin kendi kredi kartını bloke ettirmesi, ismine çekilebilecek kredinin önüne geçer. Kaybolduğu anda vakit kaybetmeden bankaya bildirilmesi gerekir. Çalınma ihtimaline karşı bloke ettirilen kredi kartları, banka tarafından tamamen iptal edilir. Yeni bir kredi kartı için başvuru yapılması gerekir. Bloke edilen kredi kartının başka bir hesap numarası ile yeniden açılması ise yapılan işlemler nedeni ile bir hafta kadar sürer.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın