En Uygun Konut Kredisi Teklifleri 2024

Faizlerin belki de uzun zamandır en yüksek olduğu dönemlerde olmamıza rağmen, kendisine bir konut edinmek isteyen kişiler, banka kredilerini yakından takip etmektedirler. Konut kredisi başvurusu yaparak hayallerini gerçekleştirmek isteyen kişiler kredi araştırması yaparken, ilk dikkat edilen durum tahmin edileceği gibi kredi faiz oranlarıdır. Onlarca farklı bankadan alınabilecek bu kredilerde, her banka kendi politikalarına göre farklı kredi faiz oranları sunmaktadır.  

En Uygun Konut Kredileri

Konut kredisi başvurusu öncesinde faiz araştırması yapan kişiler için, 2 milyon TL baz alınarak şuan en uygun faizlerin bulunduğu bankalar şu şekildedir;

 1. ING Bank – %2,79
 2. Alternatif Bank – %2,95
 3. Garanti BBVA – %3,05
 4. Vakıfbank – %3,79
 5. Denizbank – %3,79
 6. Ziraat Bankası %3,89
 7. HSBC – %5

2 milyon TL baz alındığı zaman, en uygun konut kredilerini bu şekilde sıralayabiliriz. 10 yıl gibi uzun bir vade seçeneği bulunan konut kredisinde, aylık taksit tutarları da kredi faizlerine bağlı olarak artış göstermektedir. Ek olarak, konut kredisi başvurusu hazırlığında olan kişilerin bilmesi gereken diğer bir durum da, %80’lik kredi kullanırım oranıdır. Alınacak evin değeri ne olursa olsun, bankanın size kullandırabileceği konut kredisi, konutun toplam değerinin yüzde sekseni kadar olacaktır. Geri kalan tutarın ise kişiler tarafından teminat olarak ödenmesi istenmektedir.

Konut Kredisi Nasıl Onaylanır?

Konut kredisi başvurusu yapacak kişilerin düşündükleri bir diğer durum da, yapılacak başvurunun nasıl sonuçlanacağıdır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, kredi çeşitleri içerisinde kişilerin en zorlanacağı tür konut kredileridir. Bunun sebebi ise, konut kredilerinde hem kredi tutarının yüksek olması hem de kredi vadesinin uzun olmasıdır. Bundan dolayı bankalar kredi kullandıracağı kişilerde ince eleyip sık dokumaktadır. Ancak, konut kredisi başvurusu yapacak kişilerin dikkat edecekleri noktaları şu şekilde belirtebiliriz.

 • Öncelikle kredi puanınızın iyi olması gerekmektedir. 0 ile 1900 arasında Findeks tarafından belirlenen kredi notunuzun en az 1400 olması gerekmektedir. Kredi notunuzun bu değerin altında olması durumunda, kredi tutarı ne olursa olsun konut kredilerinde olumlu sonuç alma olasılığınız düşecektir.
 • Son 3 ay içerisinde gecikmeye düşmüş ya da vadesi gelip henüz ödenmeyen bir borcunuzun olmaması gerekmektedir.
 • Gelir durumunuzu belgeleyebilmeli ve kredinin aylık taksit tutarı ile orantılı bir geliriniz olması gerekmektedir. Eğer yan geliriniz bulunuyorsa, kredi başvurusu sırasında bunları da belgelemeniz gerekmektedir.
 • Zaman kaybı yaşanmaması adına almak istediğiniz evi bulmalı ve bankanın talebi sonrasında ev ile ilgili belgeleri sunmanız, ekspertiz raporunun hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamalısınız.
Dikkatini Çekmedi Mi ?  Bankalar Tarafından Yasal Takibe Alınmak

Konut kredisi başvurusu için yukarıdaki bilgileri dikkate aldıktan sonra, başvurunuzu tamamlamalısınız. Bankaya yapılan başvuru sonrasında ekspertiz değerlemesi yapılacak sonrasında da banka tarafından bir değerlendirme süreci olacaktır. Hem belirtilen oranları hem de olumlu sonuç almanızı sağlayacak durumları göz önünde bulundurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İçeriği oyla
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum yapın