Faizsiz Konut Alınabilen Firmalar Güvenilir Mi

Konut maliyetlerinin günden güne artması ile birlikte, yeni bir ev sahibi olmak giderek zorlaşırken, bankalara başvuran kişiler de farklı bir sorun ile karşılaşmaktadır. Öyle ki, bir yıl öncesine bakıldığında çok makul oranlardan kredi kullanılabilirken, günümüze baktığımızda %3’ün altında neredeyse konut kredisi sunan bankaların olmadığını görülecektir. Yüksek miktarlarda kredi kullanıldığından dolayı konut kredilerinde faizin etkisi oldukça fazladır. Vade seçenekleri de genel itibariyle 120 ay olarak belirlendiğinden, geri ödenen tutar alınan kredinin çok üzerinde sonuçlanmaktadır. Kişiler faizsiz konut kredisi almanın yollarını ararken, günümüzde bazı firmaların bunu mümkün kıldığı da görülmektedir.

Faizsiz konut kredisi alınabilecek firmalara baktığımız zaman, yıllar boyunca faaliyet sürdükleri, yakın geçmişte de BDDK tarafından belirlenen şartları yerine getiremeyenlerin kapandığını söyleyebiliriz. Bu firmalar, islami hassasiyeti olan ya da faiz maliyetine katlanmak istemeyen kişilerin sıkça başvurduğu bir sektörü de beraberinde getirmiştir. Şuan bakıldığı zaman, faizsiz konut kredisi imkanı bulunan finansman kuruluşlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Bir Evim
  2. Emin Evim
  3. Fuzul Ev
  4. Vakıf Evim
  5. Katılım Evim

Konut Finansman Şirketleri Nasıl Çalışır?

Faizsiz konut kredisi anlamında kişilere doğrudan bir kredi desteği sunmasa da küçük birikimlerin değerlendirilerek kısa sürede bir ev sahibi olmanız bu firmalar sayesinde mümkündür. Firmaların çalışma prensiplerine bakıldığı zaman, tamamıyla konut almak isteyen grupların belirli bir sayıda bir araya getirildiğini, her ay ödenen eşit taksitler sonrasında çekiliş yapılarak her ay bir kişinin istediği evi almasına olanak sağlandığını söyleyebiliriz. Burada, kişilerin katlanmak durumunda olduğu herhangi bir faiz durumu söz konusu değildir. Ancak, organizasyon ücreti adı altında, kişilerden ilk katılımda bir tutar alınmaktadır. Şuan piyasada geçerli olan tutarlara bakıldığı zaman konut değeri ne olursa olsun 150 bin TL ile 250 bin TL arasında bir katılım bedeli sizlerden tahsil edilecektir. 

Dikkatini Çekmedi Mi ?  Kredi Başvurusu Reddedilenler Ne Yapmalı?

Bir örnek ile açıklayacak olursak, ayda küçük taksitler ödeyerek almak istediğiniz evin değerini 2 milyon TL olarak düşünelim. Burada, çekiliş sonrasında konut alım hakkı size geldiğinde, Türkiye’nin neresinde olursa olsun 2 milyon TL’lik bir ev bulmanız ve bilgilerini firmaya iletmeniz yeterli olacaktır. Burada tüm alım işlemleri firma tarafından sağlanmakta ve tapu da ipotekli olarak teslim edilmektedir. Bu ipotek borcunuzun tamamını ödeyene kadar kalmaktadır. 

Ev satın alındıktan sonra da kişilerin ödemeleri devam etmektedir. Bu süreçte kişiler borçlarını daha kısa sürede tamamlamak isterse taksit tutarlarını arttırabilecektir. Vade sonu gelip tüm borcunuzu ödediğinizde ise ortaya çıkan geri ödeme tablosunda, evin değerinin üzerine sadece en başta belirttiğimiz organizasyon ücreti eklenecektir. Kısacası bankalardan kredi kullanarak evi hızlı bir şekilde alabiliyor olsanız da, geri ödenen tutara baktığınız zaman en az 2 katlık bir faiz ödendiği görülecektir. 

Tasarruf Finansman Şirketleri Denetleniyor Mu?

Faizsiz konut kredisi arayışında olan kişilerin merak ettiği bir diğer husus da bu firmaların denetlenip denetlenmediğidir. Yakın geçmişte bu firmalarda yaşanabilecek sorunların önüne geçilmesi adına, BDDK tarafından belirli standartlar getirildi ve belirlenen süre içerisinde sağlayamayan firmaların da kapanması sağlandı. Şuan faaliyet gösteren ve isimlerini paylaştığımız firmalar, tasarruf finansman şirketi olarak resmiyette faaliyet göstermekte ve de BDDK tarafından sıkı bir denetim altındadırlar. Bundan dolayı, BDDK güvencesi kişileri biraz da olsa rahatlatmalıdır. Kişilerin firmalarda asıl dikkat etmesi gereken, konut haklarının tahmini ya da net olarak ne zaman kendilerine verileceği ve firma tarafından belirlenen tüm şartların en ince ayrıntısına kadar okunarak, dinlenerek anlaşılmasıdır.

İçeriği oyla
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Yorum yapın